logo          POLSKIE ZRZESZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW SANITARNYCH

         

ODDZIAŁ KATOWICE 

40-026 Katowice, ul. Podgórna 4
tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32
e-mail:pzits@pzits.com.pl

                                         

ROK ZAŁOŻENIA 1919

NIP 526-000-16-19
Regon 000671473
Konto ING Bank Śląski S.A. w Katowicach
98 1050 1214 1000 0090 3031 9074

logo mobilne  PZITS

 
 
 


 

56 Międzynarodowe Targi Budownictwa „Jesień 2019”


21 Targów Technik Grzewczych i Oszczędności Energii „Instal System 2019”

27 – 29.09.2019r


Tematyka targów:


obejmuje zarówno efektywne urządzenia grzewcze i nowoczesne technologie zabezpieczające komfort cieplny, jak i systemy pozyskiwania energii odnawialnych ze słońca, wiatru, ziemi i wody na potrzeby mieszkalnictwa. Targi Instal System 2019- oferują przegląd nowości i premier rynkowych oraz trendów w rozwoju branży.

 

Możliwości:


• ·Zapoznanie się z bogatą ofertą innowacyjnych, energooszczędnych , najnowszych materiałów i technologii budowlanych.
• Najnowsze rozwiązania w technice grzewczej i OZE (szeroki wybór kotłów grzewczych).
• Duży przegląd propozycji z zakresu wyposażenia wnętrz.
• Możliwość porównania ofert , cen oraz zasięgnięcia opinii i porad ekspertów.
• Oszczędność czasu - wszystko w jednym miejscu.
• Bezpośredni kontakt z producentem i dystrybutorem.

 

Warto sprawdzić, jak zabezpieczyć się przed nadmiernym obciążeniem kosztami energii.
Rzetelną i fachową wiedzę na ten temat uzyskają Państwo podczas wydarzeń organizowanych w trakcie jesiennej edycji Międzynarodowych Targów Budownictwa i 21 Targów Technik Grzewczych i Oszczędności Energii w Bielsku-Białej.

 

Wydarzenia towarzyszące Targom:


1. Konferencja Budynek Niezależny, Plus Energetyczny


– najnowsze systemy optymalizacji energetycznej budynków, jak efektywnie korzystać z fotowoltaiki - z udziałem znanych autorytetów i praktyków.

27.09.2019 r godz. 11.00 - Sala konferencyjna Hali Wystawowej pod Dębowcem

 

2. Szkolenie dla instytucji i firm obciążonych nadmiernymi kosztami zakupu energii


- Szybkie oszczędności poprzez nowoczesne rozwiązania techniczne – 100% praktyki
Szkolenie dla przedsiębiorców, kadry zarządzającej i wyższej kadry technicznej, na którym w prak-tycznych przykładach przybliżamy najnowsze, sprawdzone techmiki i rozwiązania zgodne z aktualnym prawodawstwem, a także sposoby pozyskiwania środków na wsparcie inwestycji w efektywność energetyczną.


27.09.2019 r godz. 14.00 – 18.00 - Sala konferencyjna Hali Wystawowej pod Dębowcem

 

3. Seminarium dla budujących lub planujących budowę.

- dla inwestorów publicznych i prywatnych -, uczestnicy poznają najnowsze rozwiązania w zakre-sie technologii tworzenia budynku energooszczędnego i wyposażania go w efektywne systemy grzew-cze, sprawdzone informacje dotyczące możliwości skrócenia i usprawnienia procesu budowy

28.09.2019 r godz. 12.00 - Sala konferencyjna Hali Wystawowej pod Dębowcem

 

4. STREFA OSZCZĘDNOŚCI ENERGII -

Ekspozycja przygotowana dla zainteresowanych sprawdzonymi, pewnymi sposobami zmniejszającymi zużycie energii i koszty eksploatacyjne budynków mieszkalnych i publicznych.
Tutaj prezentują się firmy oferujące najnowsze rozwiązania i urządzenia zapewniające racjonalne, ni-skie zużycie energii , odbywać się będą pokazy, można będzie skorzystać z porad ekspertów i praktyków przy rozwiązywaniu konkretnych problemów.

 

E-bilet - bezpłatne wejście na targi będzie dostępny od 4 września. Należy go pobrać ze strony internetowej targów, wydrukować i okazać w punktach kasowych. http://www.targibielskie.pl

unnamed

 

Nowości i zmiany w przepisach prawnych.

 

Poniżej zestawienie nowości w zakresie:


- Dyrektywy Europejskiej,
- krajowych ustaw i rozporządzeń oraz
- normy opublikowane przez Polski Komitet Normalizacyjny w miesiącu lipcu br

 

Raport Głównej Komisji Legislacyjnej PZITS - lipiec 2019

 

Żródło danych : http://www.pzits.pl/www/wp-content/uploads/2019/08/Raport_GKL_PZITS_07_2019.pdf

 

Jesienny sezon szkoleniowy

 

Rozpoczynamy nowy sezon szkoleniowy. Od 17 września do połowy grudnia zapraszamy Państwa na szkolenia branżowe dla projektantów, kierowników budów, inspektorów nadzoru, pracowników administracji budowlanej, nadzoru budowlanego, ekspoatatorów i zarządców nieruchomości oraz służb technicznych przedsiębiorstw komunalnych.

 

Rozpoczynamy szkoleniem na aktualny temat ochrony przed zalaniami wodami deszczowymi z pokazaniem problematyki, sposobów zabezpieczenia oraz stosowanych urządzeń. Swoje nowości zaprezentują firmy KESSEL i NAVOTECH

 

Kolejny temat to zaprezentowanie  innowacyjnej technologii czasowego i odwracalnego upłynniania gruntów w robotach ziemnych oraz omówienie zarządzania jakością w robotach kanalizacyjnych z perspektywy zamawiającego i wykonawcy.
Gościnnie  swoją ofertę zaprezentuje producent szalunków do wykopów - firma KOPRAS

 

We wrześniu zapraszamy również na kurs szkoleniowy na uprawnienia energetyczne, którego celem jest przygotowanie do egzaminu kwalifikacyjnego na uprawnienia energetyczne.

 

Zapraszamy projektantów i wszystkie osoby, które chcą pogłębić swoją wiedzę i umiejętności posługiwania się nowoczesnymi narzędziami projektowami na szkolenia w zakresie zapoznania się z podstawami pracy w AutoCadzie oraz w programie REWIT.
Szkolenia te prowadzone sa przez profesjonalnych trenerów firmy CadSoft. Po ukończeniu kursów uzyskuje się certyfikat Autodesku.

Cała oferta szkoleniowa znajduje się tutaj. 

 

ZAPRASZAMY

 

Kocioł V klasy i kotły niższej generacji - różnice

 

 

Strony internetowe producentów, witryny sklepowe oraz doradcy klienta kuszą inwestorów kotłami klasy V.

Są one nie tylko wydaje, ale i przyjazne dla środowiska.

W porównaniu do wcześniejszej III generacji, emitują aż 3 razy mniej szkodliwych pyłów do atmosfery.

Kotły klasy V są droższe od kotłów klasy III. Koszt kotła klasy V na ekogroszek (dla domu jednorodzinnego) to ok. 8 – 10 tys. zł.

Klasa III bywa nawet o połowę tańsza. Kocioł wyższej generacji nie ma rusztu awaryjnego, dzięki czemu możliwe jest korzystanie wyłącznie z ekogroszku – co stanowi wartość dodaną, zwłaszcza w kontekście ochrony środowiska. Kwestie ekologii jednak nie zawsze przemawiają do wyobraźni inwestorów, ale oszczędności już tak.

Kotły klasy V mają bardzo wysoką sprawność, która wynosi często ponad 90%.

Dla porównania sprawność kotłów III klasy to ok. 75%, a tzw. kopciuchów maksymalnie 50-60 %.

 

Dobór komina do kotła – nigdy na odwrót!


Wybierając kocioł V klasy należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór średnicy komina.

Tu pomocne mogą okazać się zapisy w dokumencie DTR. W przypadku kotłów opalanych drewnem, węglem czy ekogroszkiem sytuacja jest prosta – wówczas wystarczy porównać zapisy z dokumentacji kotła z projektem własnego komina. Warto wspomagać się również projektem instalacyjnym, w którym znajduje się typ kotła i średnica komina, w razie wątpliwości należy omówić problem z kierownikiem budowy.

Stosując kotły V generacji opalane pelletem, użytkownik może trafić na pułapkę w dokumentacji DTR, odnośnie sugerowanej średnicy dla kotła Ø100 lub Ø120. Nie jest to błąd – kocioł przy tak małej średnicy będzie pracował. Należy jednak wiedzieć, że polskie prawo reguluje minimalną średnicę dla kominów dymowych, która wynosi Ø150 lub 140x140. Jeśli zatem użytkownik dobierze średnicę niższą od rekomendowanej, może mieć problem z odbiorem.

 

By mieć pewność co do skuteczności i prawidłowości całej instalacji, dla kotłów klasy V opalanych pelletem, gdzie w DTR średnica jest niższa niż Ø 150, zalecamy zastosowanie średnicy zgodne z przepisami. Dla kominów ceramicznych Ø 160, natomiast dla wkładów stalowych Ø 150, przy czym można zastosować podłączenie (czopuch) redukcyjne zgodny z zapisami DTR.

Kotły klasy V bez żadnych ingerencji mogą współpracować z naszymi nowoczesnymi kominami.

Ich sercem jest rura izostatyczna, odporna na wysokie temperatury, działanie wilgoci i agresywnego kondensatu. Co istotne jest bardzo szczelna, a dzięki cienkim ściankom bardzo szybko się rozgrzewa, zapewniając prawidłowy ciąg kominowy.

A to z kolei jest niezmiernie ważne przy odprowadzaniu spalin z kotłów, również V klasy – Dariusz Pilitowski, dyrektor ds. rozwoju w firmie Jawar.

 

Kotły najwyższej generacji są bardzo sprawne i emitują spaliny o niskiej temperaturze, które wychładzają się w kominie, tworząc bardzo dużą ilość kondensatu.

Łączy się on z kwasami i innymi związkami chemicznymi, które powstają w procesie spalania, generując przy tym bardzo agresywny płyn.

Nie każdy komin i rura wytrzymują takie warunki. Tego rodzaju kotły pracują w nadciśnieniu, czyli spaliny są wtłaczane przez wentylator do komina i we wszelkie nieszczelności.

W kominach nieszczelnych lub wykonanych z materiałów niskiej jakości, bardzo szybko pojawią się wykwity kondensatu, a w przypadku kominów stalowych następuje korozja. Z tego względu niezbędny jest wysoko wydajny, jakościowy system kominowy odporny na takie warunki.

 

Dobór komina do kotła – o czym jeszcze trzeba pamiętać

 

Praca komina podłączonego do kotła klasy V przypomina bardziej pracę komina spalinowego niż dymowego, ponieważ czasami jest on przewymiarowany, znajduje się tam ciśnienie, a panujące warunki są mokre.

Należy pamiętać, że są one bardzo trudne – aby poprawić ciąg kominowy oraz zmniejszyć lub wyeliminować kondensację w kominie należy zadbać o dobrą izolację.

Jakościowe systemy kominowe wyposażone są w odpowiednią izolację w postaci wełny mineralnej, natomiast przy technologiach renowacyjnych, gdzie montowana jest rura ceramiczna lub wkład stalowy do komina z cegły, konieczne jest ocieplenie rur.

W przypadku montażu wkładu stalowego należy używać wyłącznie materiałów certyfikowanych i atestowanych, z blachy kwasoodpornej gatunku 1,4404 o grubości 0,8 i większej.

Wysokojakościowym materiałem do izolowania (zasypania przestrzeni miedzy rurą, a obudową) jest perlit ekspandowany. To lekki materiał pochodzenia naturalnego, o ziarnach w kształcie wielościanu, doskonale dopasowujący się do przestrzeni, który nie ma tendencji do zakleszczania rur. Dodatkowo ma właściwości niepalne, bezzapachowe, jest obojętny chemicznie. Często wykorzystywany w technologii remontowej, ale również do izolowania kominów z zamontowanym wkładem stalowym. Zwłaszcza w przypadku wkładów stalowych, które są przewodnikami, perlitem zasypuje się przestrzeń pomiędzy obudową a wkładem.

Górę komina należy zabezpieczyć przed opadami atmosferycznymi i nie wypuszczać wkładu powyżej obudowy więcej niż 10 cm.

Przy stosowaniu się do powyższych zaleceń praca układu komin – kocioł będzie przebiegała bezawaryjnie przez wiele lat, pod warunkiem przeprowadzania okresowych przeglądów kominiarskich.

 

Projektantów jak i inwestorów zainteresuje też informacja o planach powstania bazy danych urządzeń grzewczych.

W bazie znajdą się informacje o urządzeniach grzewczych, na które będzie można uzyskać dofinansowanie w ramach programu Czyste Powietrze. Uporządkowane i na bieżąco aktualizowane dane będą dostępne bezpłatnie dla wszystkich.

Jednolita i ogólnodostępna baza urządzeń grzewczych


W bazie znajdą się informacje o urządzeniach grzewczych na paliwa stałe, ciekłe i gazowe oraz dane urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Zestawienie obejmie wyłącznie urządzenia, na zakup i montaż których będzie można uzyskać wsparcie w ramach programu Czyste Powietrze.

 

Zbiór informacji będzie powszechnie dostępny na terenie wszystkich województw, a więc wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz samorządy uczestniczące w Programie, nie będą musiały tworzyć oddzielnych zestawień.

Przyczyni się to do ułatwienia składania, a następnie rozpatrywania przedkładanych wniosków. Dostępność bazy urządzeń grzewczych pomoże także w podejmowaniu świadomych decyzji zakupowych przez wnioskodawców i pozwoli im na szybkie porównanie parametrów energetyczno-emisyjnych urządzeń.

Budowa bazy i jej sukcesywna aktualizacja potrwa do końca 2021 r.

Bazę przygotuje Instytut Ochrony Środowiska.

Projekt będzie kosztował około 1,2 mln zł. Finansowanie zapewnia NFOŚiGW.

 

za portalem :Inżynier budownictwa

 

 

 Warsztaty pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych.

 

To już ostatni moment, aby wziąć udział w Warsztatach pracy projektanta i rzeczoznawcy instalacji i sieci sanitarnych, organizowanych przez Zarząd Główny Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych.

Zamknięcie rejestracji nastąpi 27 września.


W trakcie wydarzenia zaplanowane są prelekcje plenarne oraz cztery bloki panelowe, w których udział wezmą doświadczeni projektanci, rzeczoznawcy oraz przedstawiciele środowiska naukowego.

W ciągu 2 dni przedstawionych będzie 20 warsztatów panelowych oraz 25 prezentacji Partnerów.

Wszystkie warsztaty i prezentacje będą odbywać się jednocześnie w 5 salach.

Tematy omawiane podczas Warsztatów będą poruszać kwestie związane ze spojrzeniem na misję projektantów w dzisiejszych czasach, jak również konkretne zagadnienia techniczne.

Tematy warsztatów panelowych:


• Ewolucja czy Rewolucja – 100 lat projekcji i określania trendów i standardów w gospodarce wodno-ściekowej w Polsce.
• Energooszczędne rozwiązania przy projektowaniu i eksploatacji instalacji HVAC.

• Jak powinien zmieniać się Warsztat Projektanta?
• Wybór właściwego systemu kanalizacji niskoszumowej na podstawie studium przypadku kompleksu biurowo-hotelowego POSEJDON CENTER w Szczecinie.
• Dom bez rachunków.
• Projektowanie i odbiór pompowni przeciwpożarowych zgodnie z nowymi przepisami i wiedzą techniczną.
• Uwarunkowania prawne i przepisy dopuszczające budowę gazociągów o ciśnieniu powyżej 10 barów w krajach Europy. Obowiązujące przepisy i uwarunkowania budowy sieci gazowych wysokiego ciśnienia w Polsce.
• Warsztat rzeczoznawcy PZITS XXI wieku.
• Podczyszczanie wód opadowych poprzez odwodnienia liniowe bez użycia separatora?
• Produkcja i odzysk ciepła w przemyśle.
• Właściwy dobór izolacji technicznych na instalacjach ogrzewczych i klimatyzacyjnych.
• Modelowanie energetyczne a charakterystyka energetyczna budynku.
• Właściwy dobór instalacji gwarantuje bezpieczną pracę podczas wieloletniej eksploatacji, czyli systemy zamocowań Niczuk w technice instalacyjnej.
• Projektowanie gazociągów wysokiego ciśnienia. Uwarunkowania doboru materiałów polimerowych do budowy sieci gazowych.
• Wybór systemów wentylacyjnych a koszty zużycia energii budynku – analiza kosztów użytkowania budynku w zależności od wybranego rozwiązania projektowego.
• Projekt budowlany a wykonawczy instalacji sanitarnych w Revicie.
• Centrale kompaktowe FlaktGroup oraz narzędzie ich doboru Acon. Systemy napowietrzania klatek schodowych FlaktGroup oraz narzędzie ich doboru PressAir.
• Indoor Environment quality under EPBD: EN 16798-1 standard and REHVA residential ventilation guidebook.
• Porównanie technologii klimatyzacji precyzyjnej centrów przetwarzania danych – case study.


Tematy prezentacji Partnerów:


• Zwieńczenia przypowierzchniowe studni kanalizacyjnych. Przyczyny powstawania uszkodzeń oraz warunki zwiększania trwałości eksploatacyjnej.
• Pompy i zestawy pompowe służące przeciwpożarowemu zaopatrzeniu w wodę wg najnowszych wymagań prawnych i Krajowej Oceny Technicznej CNBOP.
• Systemy do zagospodarowywania wód opadowych.
• System detekcji gazu jako element bezpieczeństwa instalacji gazowej w budynkach wielorodzinnych i w obiektach przemysłowych.
• Izolacje Armacell w technice instalacyjnej – co nowego?
• Projektowanie energooszczędnych systemów chłodniczych w oparciu o nowoczesne rozwiązania firmy Blue BoxWykorzystanie potencjału oszczędności energii w wentylacji – wentylatory ZerAx® i koncepcja EC+Innowacyjna przepompownia hybrydowa EcoLIFT XL firmy KESSEL – ekonomiczny sposób odprowadzania ścieków z budynków użyteczności publicznej oraz skuteczna ochrona tych obiektów przed przepływem zwrotnym.
• Nowoczesne rozwiązania ciepłownicze, Logotermy – mieszkaniowe stacje wymiennikowe.
• Nowatorskie rozwiązania techniczne kanalizacji sanitarnej w budynkach wysokich Systemy zamocowań Niczuk.
• Para technologiczna. Regulacja temperatury w wymiennikach ciepła w warunkach zmiennych obciążeń i występowania przeciwciśnienia po stronie instalacji kondensatowej.
• Montażu klap ppoż. na przykładzie rozwiązań LindabŁączniki zabezpieczone przed wysunięciem Nova Siria jako rozwiązanie służące do łączenia rurociągów o dużych średnicach i rozmaitym wykonaniu materiałowym.
• Zalety instalacji z rur miedzianych – jeden materiał, wiele zastosowań i korzyści.
• Kotły średniej i dużej mocy. Kocioł ARES Tec – najbezpieczniejsze rozwiązanie na rynku.
• Wysokosprawne filtry tłuszczowe w profesjonalnych okapach kuchennych – zalety wynikające ich zastosowania.
• Oszczędność energii w instalacjach HVAC przy wykorzystaniu nowoczesnych produktów BELIMO.
• Innowacyjne systemy Uponor zwiększające bezpieczeństwo wody pitnej w budynkach.
• Innowacyjne urządzenia VERANO serii freshAIR+Wydajne systemy klimatyzacji precyzyjnej dla centrów przetwarzania danych – przegląd rozwiązań i technologii.


Szczegółowe informacje dotyczące programu, opłat i rejestracji dostępne są na stronie www.warsztaty.pzits.pl.

 

Cena dla uczestników będących członkami PZITS 350 zł i uczestnicy niebędący członkami PZITS 400 zł.

Wspierają nas:

       KELVIN    METALPLAST    KARPIN    KESSEL    ELPLAST+    UNIWERSAL   TRANS QUADRO

Współpracujemy z:

16,2,0,80,1
25,600,60,1,1500,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,1,1,2,31,13,4,2,1,0,17,0,0

Odwiedziło nas:

182820
DzisiajDzisiaj1359
WczorajWczoraj1353
W tym tygodniuW tym tygodniu5949
W tym miesiącuW tym miesiącu28717
WszystkichWszystkich1828208

NEWSLETTER

 

Chcesz na bieżąco otrzymywać
najnowsze informacje?

Zapisz się do naszego
NEWSLETTERA

MAPA 
mapa

KONTAKT

tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32

Oddział Katowice
pzits@pzits.com.pl
ul. Podgórna 4
40-026 Katowice