Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych jest niezależną i dobrowolną organizacją naukowo–techniczną skupiającą osoby fizyczne i prawne zainteresowane działalnością zawodową i społeczną w dziedzinach:
• gazownictwa,
• wodociągów i kanalizacji,
• technologii wody i ścieków,
• ogrzewnictwa,
• ciepłownictwa,
• wentylacji i klimatyzacji,
• oczyszczania miast i osiedli oraz gospodarki odpadami,
• balneotechniki,
• ochrony wód, powietrza atmosferycznego i powierzchni ziemi,
• urbanistyki podziemnej,
• oraz dziedzin pokrewnych.
Początki działalności Stowarzyszenia sięgają roku 1919r., kiedy to w Warszawie, z inicjatywy inżynierów i techników gazownictwa, utworzone zostało Zrzeszenie Gazowników Polskich, które w roku 1922, po przystąpieniu wodociągowców, zmieniło nazwę na: Zrzeszenie Gazowników i Wodociągowców Polskich. W 1936r. Stowarzyszenie zmieniło nazwę na: Polskie Zrzeszenie Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych.
W 1956r. X Zjazd Stowarzyszenia w Toruniu przyjął nowy statut oraz zatwierdził kolejną zmianę nazwy na: Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych, którą Stowarzyszenie używa do dnia dzisiejszego.
Katowicki Oddział PZITS powstał w 1938r. jako Oddział Śląsko – Krakowski Stowarzyszenia Gazowników, Wodociągowców i Techników Sanitarnych, a od 1945r. działa jako Oddział Śląski, przemianowany następnie na Oddział Katowicki.
Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową i apolityczną, ma charakter proekologiczny, a w swej działalności szczególny nacisk kładzie na rozwój i propagowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu inżynierii sanitarnej i ochrony środowiska.
Główne kierunki działania Stowarzyszenia to:
• rozwijanie techniki i myśli technicznej branży sanitarnej i ochrony środowiska,
• popularyzacja wiedzy i postępu technicznego,
• podnoszenie kwalifikacji i etyki zawodowej kadry inżynieryjno – technicznej,
• doradztwo i rzeczoznawstwo techniczne,
• udzielanie branżowej rekomendacji wiarygodności zawodowej i technicznej firm.
Stowarzyszenie organizuje odczyty, narady, sympozja, konferencje, wystawy, wycieczki szkoleniowo – techniczne oraz prowadzi kursy doskonalenia zawodowego.
W 2001 roku Stowarzyszenie aktywnie włączyło się w organizację Samorządu Zawodowego Architektów, Urbanistów i Inżynierów Budownictwa.
W chwili obecnej 20 tysięcy inżynierów i techników branży sanitarnej i ochrony środowiska jest drugą pod względem liczebności grupą zawodową w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa.
Zgodnie z porozumieniami zawartymi z Polską Izbą Inżynierów Budownictwa, stowarzyszenia naukowo – techniczne są organizatorami szkoleń służących podnoszeniu kwalifikacji zawodowych członków PIIB. Zmieniające się przepisy prawne w budownictwie wymuszają konieczność ciągłego doskonalenia zawodowego inżynierów i techników pełniących samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Oddział nasz od samego początku istnienia PIIB aktywnie włączył się w organizację szkoleń zawodowych członków PIIB branży sanitarnej i branż pokrewnych.
Katowicki Oddział PZITS organizuje szkolenia seminaryjne z zakresu Prawa Budowlanego, Prawa Ochrony Środowiska, Prawa Zamówień Publicznych, Prawa Energetycznego oraz nowoczesnych technologii w zakresie projektowania, techniki budowy i renowacji sieci i instalacji ciepłowniczych, wod – kan., gazowych i wentylacyjnych. Szkolenia odbywają się 2 razy w roku (wiosną i jesienią) w siedzibach NOT: Katowice, Gliwice i Bielsko Biała.
W ramach działalności statutowej Katowicki Oddział PZITS prowadzi szkolenia i przeprowadza egzaminy dla osób zajmujących się dozorem i eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci energetycznych oraz gazowych.
Komisja Kwalifikacyjna PZITS, powołana przez Prezesa URE posiada uprawnienia do stwierdzania przygotowania zawodowego w formie egzaminu kwalifikacyjnego, zgodnie z Ustawą Prawo Energetyczne. Szkolenia i egzaminy prowadzone są w siedzibie Oddziału w Katowicach, ul. Podgórna 4, lub na życzenie zainteresowanych, w siedzibach przedsiębiorstw zgłaszających zapotrzebowanie na tego typu usługi.
Zespół Rzeczoznawców Budowlanych Katowickiego Oddziału PZITS na zlecenie osób fizycznych i prawnych opracowuje opinie i ekspertyzy techniczne z zakresu instalacji grzewczych, wodno-kanalizacyjnych, gazowych i wentylacyjnych oraz sieci ciepłowniczych, wod-kan i gazowych.
Zespół d/s organizacji szkoleń zawodowych prowadzi kursy zawodowe z zakresu nadzoru i montażu instalacji i sieci z tworzyw sztucznych. Uczestnicy szkoleń po zdaniu egzaminów otrzymują świadectwa kwalifikacyjne, uprawniające do wykonywania lub nadzorowania rurociągów z tworzyw sztucznych.
Poza formą indywidualnego członkostwa w Stowarzyszeniu, istnieje możliwość uzyskania przez Przedsiębiorstwa statusu Członka Wspierającego, co daje wymierne korzyści i znaczące przywileje w postaci ulg w uczestnictwie pracowników danej firmy w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie oraz promocji przedsiębiorstw w publikacjach i czasopismach PZITS.
Jacek Siwecki
Prezes Katowickiego Oddziału PZITS