logo 2021          POLSKIE ZRZESZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW SANITARNYCH

         

ODDZIAŁ KATOWICE 

40-026 Katowice, ul. Podgórna 4
tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32
e-mail:pzits@pzits.com.pl

                                         

ROK ZAŁOŻENIA 1919

NIP 526-000-16-19
Regon 000671473
Konto ING Bank Śląski S.A. w Katowicach
98 1050 1214 1000 0090 3031 9074

logo mobilne  PZITS

 
 
 


 

Zastosowanie oprogramowania ParticleWorks w branży budowlanej.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na jedno z ciekawszych szkoleń związanych z prezentacją możliwości programu ParticleWorks, firmy MESCO, do zagadnień związanych z efektywnym procesem, symulacji przepływu wody ( cieczy). Program ten jest bardzo wydajnym narzędziem korzystającym z metody MPS ( moving particle simulation).

Szkolenie odbędzie się w dniu 19.10.2023 roku o godz. 11.00, w trybie on-line.


Przykładami zastosowania oprogramowania ParticleWorks w branży budowlanej mogą być symulacje ochrony przeciwpowodziowej obszarów w pobliżu rzek i zbiorników retencyjnych, przepływów w kanalizacji miejskiej podczas burz, a nawet ochrony przeciwpożarowej budynków.


Na naszym szkoleniu omówiony zostanie jeden z możliwych wariantów prowadzenia symulacji .

Będzie on dotyczył symulacji przepływu wody w zbiornikach wód opadowych oraz weryfikacji skuteczności kanałów do retencjonowania wód opadowych.


Do przedstawienia tego ostatniego zagadnienia wykorzystano oprogramowanie ParticleWorks przy współpracy z firmą CDM Smith, która jest jednym z liderów wdrażania retencji wód opadowych.


Do analizy posłużył rzeczywisty obiekt, którego zastosowanie jest kluczowe dla prawidłowego odprowadzania wód opadowych przez system kanalizacyjny w jednym z największych miast w Polsce. W symulacji zastosowano dynamiczną zmianę geometrii przepływu do oddania sytuacji otwierania i zamykania zasuw.

Obliczenia przeprowadzono na podstawie rzeczywistego, zmiennego profilu przepływu w kanałach podczas obfitych opadów występujących w trakcie burz.


Na potrzeby projektu wygenerowano  trójwymiarowy model komory podczas pracy. Komora ta odpowiadała za rozprowadzanie deszczówki do punków odbioru. Metoda MPS pozwoliła na optymalizację wszystkich elementów komory w taki sposób, aby rozwiązanie było bezpieczne i możliwie jak najbardziej trwałe pod względem konstrukcji. W modelu zastosowano również podejście MPS-DEM do symulacji osadów niesionych razem z wodą. Celem symulacji była optymalizacja kształtu elementów konstrukcji kanałów w taki sposób, aby nie występowały obszary gromadzenia się osadów.                         


Następnym przykładem wykorzystania metody MPS w budownictwie jest zmywanie osadów z dna zbiorników.

Jest to zastosowanie, którego zasadność została sprawdzona we współpracy z firmą HTS Sp. z o.o. z Rzeszowa. Spółka specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań dla budownictwa. Dzięki połączeniu metod MPS-DEM w ParticleWorks możliwe jest rzeczywiste modelowanie zmywania osadów o zadanym rozkładzie i położeniu.

                  symulacja z zast kierownic         dno zbiornika

Na rys. 5 przedstawiono trójwymiarowy model zbiornika z zestawem pompowym w trakcie pracy. Wynikiem symulacji była weryfikacja wariantów umiejscowienia kierownicy, której zadaniem było kształtowanie strumienia wody z zestawu pompowego w taki sposób, aby pokryć jak największą część dna, zmywając skutecznie osad.

Kontur stopnia zwilżenia powierzchni dna zbiornika przedstawiono na rys. 6.

 

Oprogramowanie ParticleWorks nie tylko pozwala szybko i skutecznie rozwiązywać problemy w branży budowlanej, ale także może znaleźć zastosowanie w symulacjach smarowania przekładni, mieszalników, mycia zbiorników lub nawet aquaplaningu. Zachęcamy do kontaktu w celu poznania możliwości ParticleWorks!

 

Autorem artykułu zamieszczonego w 14 numerze MESSENGERA jest:

piotr Eliasz

Więcej na temat omawiany na szkoleniu mozna znaleźć w artykule na blogu w tej tematyce, który został stworzony specjalnie pod te wydarzenia na stronie MESCO.

Zapisy na nasze szkolenie: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub tel.501-810-149 lub poprzez poratle szkoleniowe ŚlOIIB, PIIB

Wspierają nas:

LEMTER       KELVIN  METALPLAST    KAPRIN MESCO  AMIBLU AERECO  AMARGO   
NUEVA TERRAIN   STEINZEUG-KERAMO
  GRUNDFOS
 
  KESSEL    ELPLAST+   
UNIWERSAL   RADPOL   

Współpracujemy z:

16,2,0,80,1
25,600,60,1,1500,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,1,1,2,31,13,4,2,1,0,17,0,0

Odwiedziło nas:

264978
DzisiajDzisiaj1774
WczorajWczoraj1618
W tym tygodniuW tym tygodniu9970
W tym miesiącuW tym miesiącu12469
WszystkichWszystkich2649785