SZKOLENIE ON-LINE 08.06.2020 GODZ. 11.00
ROZWIĄZANIA INSTALACJI W FONTANNACH
Zapraszamy do nowego cyklu szkoleń seminaryjnych prowadzonych w trybie webinariów.
Pierwsze szkolenie, na które zapraszamy w dniu 8 czerwca 2020 roku, od godziny 11.00 poświęcone będzie zagadnieniu prawidłowego projektowania i eksploatacji fontann.
Fonatnny na stałe weszły w nasze życie jako upiększający element miejskiej zabudowy, dużych obiektów publicznych, skwerów, parków i placów.
Musimy mieć świadomość, że fontanna to nie tylko ciekawy, zaskakujący projekt ale również system sterowania pracą fontanny, system cyrkulacji i niezwykle ważny system kontroli jakości wody.
Na naszym najbliższym szkoleniu dr inż.Florian Piechurski z Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej przedstawi najważniejsze zagadnienia związane z projektowaniem i eksploatacją instalacji w fontannach, najbardziej typowe rozwiązania i rodzaje fontann, stosowaną armaturę, pompy i akcesoria oraz urządzenia do oczyszczania wody.
Co jest najważniejsze?
1. Fontanny powinny być odpowiednio wkomponowane w otoczenie. Należy w miarę możliwości lokalizować je jednak w takich miejscach, by nie znajdowały się w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Można w ten sposób uniknąć zanieczyszczenia wody a tym samym filtrów liśćmi, owadami itp.
2. Strumień wody fontanny należy chronić przed wiatrem, by ten nie burzył całego efektu i nie znosił wody poza obszar niecki (dotyczy to zwłaszcza wysokich fontann). Oczywiście, należy tak zaprojektować nieckę fontanny, by odzyskiwać wodę. Niecka powinna być proporcjonalna do wysokości fontanny. Najlepiej, gdy wysokość strumienia wody jest mniejsza lub równa promieniowi niecki.
3. Należy zadbać również o odpowiednią głębokość niecki fontanny. Nie może być ona za płytka – istnieje wówczas możliwość utraty dużej objętości wody. Z drugiej strony nie może być ona za głęboka. Powstaje wtedy problem z czyszczeniem ścian i dna niecki oraz z oczyszczaniem i dezynfekcją wody. Jak wiadomo, w fontannach często kąpią się dzieci, dlatego dla ich bezpieczeństwa niecka nie powinna być za głęboka.
4. Zastosowana armatura powinna być wykonana z materiałów, które nie korodują pod wpływem wody i powietrza oraz są oporne na wandalizm.
5. Zaprojektowana instalacja fontanny powinna umożliwiać całkowite opróżnienie niecki fontanny z wody.
6. Fontanna jest sytuowana zwykle w miejscu publicznym, dlatego wodę w niecce należy odpowiednio oczyszczać i dezynfekować. Sposób rozwiązania instalacji powinien zapobiegać suchobiegowi pomp.
7. Absolutnie konieczna jest szczelność wszystkich obwodów i połączeń elektrycznych.
8. Należy odpowiednio, dla danego rodzaju fontanny, dobrać pompy. Powinny one być wykonane
z materiałów nierdzewnych. Pompy powinny pracować stabilnie i być przystosowana do ciągłej
i długotrwałej pracy. Pompy mogą być sterowne przemiennikami częstotliwości - falownikiem.
9. Instalację elektryczną należy odpowiednio przystosować do mocy pompy i oświetlenia.
Musi jednocześnie zapewniać ochronę przed porażeniem i przebiciem napięcia.
10. Rozwiązanie projektu powinno przewidywać możliwość wyciągnięcia pompy i armatury
z niecki lub komory technologicznej fontanny na okres zimy. Pompy powinny być odpowiednio zabezpieczone przed mrozem.
Poruszone zostaną również problemy rozwiązań ostatnio bardzo popularnych wodnych palców zabaw. Wymagania związane z jakością wody w tych instalacjach, jak również bezpieczeństwa głównie dzieci dla których są one bardzo atrakcyjne a mogą być niebezpieczne.
Zapisy na szkolenie poprzez sekretariat PZITS.
Telefon 501-810-149, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.