logo 2021          POLSKIE ZRZESZENIE INŻYNIERÓW I TECHNIKÓW SANITARNYCH

         

ODDZIAŁ KATOWICE 

40-026 Katowice, ul. Podgórna 4
tel. kom. 501-810-149
tel./fax (032) 256 35 32
e-mail:pzits@pzits.com.pl

                                         

ROK ZAŁOŻENIA 1919

NIP 526-000-16-19
Regon 000671473
Konto ING Bank Śląski S.A. w Katowicach
98 1050 1214 1000 0090 3031 9074

logo mobilne  PZITS

 
 
 


Nowatorskie połączenia rurociągów polietylenowych.


W dniu 29 października 2021 uczestniczyliśmy w szkoleniu inspirowanym nowościami pokazanymi na tegorocznych Targach Expo Gas Kielce 2021.


Moderatorem spotkania był Henryk Kurek wieloletni prezes katowickiego oddziału SITPNiG.


W trakcie spotkania zaprezentowano nowości techniczne, które stanowią autentyczny , nowy etap rozwojowy w swej dziedzinie.


Pierwszy temat – to technologie uszczelnień i materiały kompozytowe WRAP, omówiony szczegółowo przez Adama Batko reprezentującego firmę Gascontrol Polska


WRAP - to metody i materiały umożliwiające usuwanie nieszczelności na sieciach gazowych i wodociągowych przy znacznych ciśnieniach eksploatacyjnych.

 
Naprawy wykonywane w celu przywrócenia oryginalnych parametrów nośnych skorodowanych, zniekształconych bądź uszkodzonych mechanicznie rur.

Zaletą tej technologii jest możliwość przeprowadzania remontów bez konieczności wyłączania rurociągów z eksploatacji oraz zakres napraw wszelkiego typu elementów niezależnie od ich średnicy i kształtu.

Typowe obszary zastosowania:

• instalacje do przesyłu ropy naftowej
• rurociągi przesyłu oraz dystrybucji gazu ziemnego w pełnym zakresie ciśnień
• rafineryjny i petrochemiczny
• instalacje i obiekty morskie oraz przybrzeżne
• górniczy
• hutniczy i koksowniczy
• wodociągowy / oczyszczalnie ścieków

gascontrol efekty naprawy.jpg         gascontrol efekty naprawy 2.jpg

Na uwagę zasługuje autorski system kompozytowy GC Wrap.

W jego skład wchodzą:


• bandaże z włókna szklanego
• bandaże z włókna węglowego
• zestawy do awaryjnego zamykania wycieków

Wszystkie elementy systemu posiadają zgodność z międzynarodowym standardem technicznym ISO TS 24817 potwierdzoną certyfikatem wydanym przez instytut TUV Rheinland.

Na Targach w Kilecach Firma Gascontrol Polska uzyskała za swoje rozwiązania WYRÓŻNIENIE.

 gascontrol nagroda

Pełna oferta produktowa obejmuje:

1. GC HYDROWRAP

to system zaprojektowany do wzmacniania rur w sposób umożliwiający ich dalszą eksploatację pod maksymalnym dopuszczalnym ciśnieniem roboczym (MAOP) bez wyłączania instalacji. System składa się z wodoutwardzalnej żywicy uretanowej zaimpregnowanej w dwuosiowym włóknie szklanym, dokładnie przebadanej przez niezależny uniwersytet i laboratorium międzynarodowe. Pierwszy element i najbardziej wyjątkowa część systemu GC HYDRO WRAP to wyselekcjonowany materiał z dwuosiowego włókna szklanego, który zapewnia wzmocnienie w kierunkach obwodowym i osiowym i stanowi jeden z najbardziej wytrzymałych niemetalowych materiałów do napraw na rynku. Drugi element nadaje systemowi siłę wiążącą. Jest to impregnująca żywica uretanowa, która umożliwia równy rozkład obciążenia na całym naprawianym odcinku. W przypadku napraw wymagających modyfikacji powierzchni (np. przy rozległych wżerach lub nieregularnych kształtach) można zastosować dodatkowe elementy – primer oraz wypełniacz epoksydowy o wysokiej sprężystości. Wymienione elementy tworzą system kompozytowy mocniejszy niż stal. Strukturalna naprawa tworzy rurę wokół rury, a każda kolejna nawinięta warstwa zwiększa wytrzymałość na ciśnienie w rurociągu. Wysokie parametry techniczne oraz zgodność wykonanej naprawy z normami ISO TS 24817 oraz ASME PCC-2 zapewniają długi okres używalności – nawet do 50 lat.


2. GC CARBONWRAP

stanowi zaawansowane technologicznie rozwiązanie kompozytowe służące do przywracania pierwotnej specyfikacji projektowej uszkodzonych rurociągów przesyłowych lub zbiorników pod ciśnieniem. Każda naprawa jest realizowana za pomocą standardów inżynierskich ASME PCC2 lub ISO TS 24817 – to międzynarodowe standardy techniczne dla napraw obarczonych wysokim ryzykiem, które wykonywane są przy pomocy materiałów kompozytowych. Inżynierowie Gascontrol Polska sp. z o.o. dysponują technologią przeprowadzania FEA (analiza metodą elementów skończonych) zarówno w przypadku uszkodzonych instalacji rurociągowych jak i kompozytowego systemu naprawczego GC CARBON WRAP. Technologia pozwala wzmocnić rury w kierunkach osiowym i obwodowym, a także zapewnia równomierne rozłożenie obciążeń na całym naprawianym odcinku rurociągu lub zbiornika ciśnieniowego. Systemy kompozytowe GC CARBON WRAP przeznaczone są do pracy w temperaturach roboczych od -50°C do +230 °C bez ograniczeń w zakresie ciśnienia. Nasze systemy kompozytowe można stosować poprzez laminowanie ręczne, także na instalacjach rurowych podczas ich pracy bez konieczności ich wyłączania w celu przeprowadzenia naprawy. GC CARBON WRAP jest kompatybilny z rurami o dowolnych rozmiarach i kształtach, większością podłoży i niemal każdą konfiguracją rurociągową obejmującą zbiorniki, kołnierze, elementy armatury i inne.


3. GC LSK

to uniwersalny system naprawczy zaprojektowany przez zespół doświadczonych inżynierów, w celu trwałego usuwania wycieków / ulotów (paliwa ciekłe oraz gazowe) dla rur oraz kształtek w sposób umożliwiający ich dalszą bezpieczną eksploatację bez wyłączania instalacji z użycia. System składa się z dwuskładnikowej masy epoksydowej, specjalnie dobranej taśmy gumowej, której zadaniem jest utrzymanie kitu epoksydowego w ulocie/wycieku oraz odpowiedniej wielkości rolki materiału kompozytowego GC Hydro Wrap - wodoutwardzalnej żywicy uretanowej zaimpregnowanej w dwuosiowym bandażu z włókna szklanego, która trwale chroni naprawę, tworząc wysokiej twardości (75 w skali Shore D) powłokę zabezpieczającą, która szczelnie przylega do powierzchni rurociągu. Każdy zestaw zawiera akcesoria, które są niezbędne przy usuwaniu ulotów oraz wycieków. Przy pomocy systemu naprawczego GC LSK WRAP możliwe jest usuwanie nieszczelności oraz wycieków na znajdujących się na rurociągach wykonanych z różnych materiałów (stal, PVC, miedź, PP i inne) oraz także na połączeniach rurociągów (złącza mufowe, spawy, połączenia klejone oraz gwintowane). Zakres średnic rurociągów, w jakim mogą być używane zestawy GC LSK WRAP to 10 mm do 250 mm. Maksymalne robocze ciśnienie w czasie usuwania wycieku to 10 barów. Średnica ulotu to 5 mm. Powyższe parametry to wartości zalecane przez producenta. Rezultaty wykonywanych prac zależą w znacznym stopniu od umiejętności technika wykonującego naprawę oraz jego przeszkolenia.


4. GC LSK NP

to uniwersalny system naprawczy zaprojektowany przez zespół doświadczonych inżynierów, w celu trwałego usuwania wycieków / ulotów (paliwa ciekłe oraz gazowe) dla rur oraz kształtek w sposób umożliwiający ich dalszą bezpieczną eksploatację w warunkach chwilowego braku ciśnienia w rurociągu.

oprócz powyższych firma GASCONTROL oferuje również następujące systemy:

5. SYNTHOGLASS
6. SYNTHO-GLASS XT
7. THERMO-WRAP INSPECTABLE
8. SCAR GUARD
9. SYNTHO STEEL
10. SYNTHO-POXY HC
11. SYNTHO-SUBSEA LV

Szczegóły na stronie: http://gascontrol-polska.pl/oferta/antykorozja/materialy-kompozytowe/

Drugim tematem - były nowatorskie połączenia rurociągów polietylenowych .

Innowacyjność tych połączeń polega na technologiach wykonawstwa, nietypowych grubościach (SDR-9).


Produkty Firmy Reinert Ritz Germany zaprezentowane w trakcie szkolenia przez Michaela Stichternath a omawiane po polsku przez Krzysztofa Cichosa z firmy Willi, stanowią oprócz jakości najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne.


Zaprezentowano również kształtki REINOGRIP: Innowacyjny system kształtek naprawczych / łączeniowych o do rur polietylenowych.

Wspierają nas:

       KELVIN  METALPLAST    KAPRIN   AMIBLU  GRUNDFOS  KESSEL    ELPLAST+   UNIWERSAL   RADPOL   

Współpracujemy z:

16,2,0,80,1
25,600,60,1,1500,5000,25,800
90,150,1,50,12,30,50,1,70,12,1,50,1,1,1,5000
0,1,1,1,2,31,13,4,2,1,0,17,0,0

Odwiedziło nas:

221451
DzisiajDzisiaj358
WczorajWczoraj677
W tym tygodniuW tym tygodniu4505
W tym miesiącuW tym miesiącu14625
WszystkichWszystkich2214510